Новини

Автопарк FILM.UA: раритетні автомобілі і їхні долі в кіно

Медіа про нас
• 26.11.2012

Історичне кіно без ретро-автомобілів - що весілля без бійки. Ретромобілі - неодмінні герої цього жанру. А в знаменитому мультику "Тачки" вони довели, що взагалі можуть бути головними героями. Звідки ж у фільмах береться рухомий ретросостав, де відкопують, як реставрують і обслуговують раритетні авто, з якими технічними труднощами стикаються на зйомках? Відповідь я отримала, побувавши днями в сховищі ретро-автомобілів FILM.UA.

Особливість більшості автомобілів, зібраних на кіностудії - в їх автентичності: реставровані машини, напхані деталями від більш сучасних авто, тут не цінуються. - Взяти, приміром, «Чайку», - міркує начальник автопарку FILM.UA Едуард Скалеух. - Машина шикарна: в 1966 році в ній вже була і автоматична коробка, і електросклопідйомники. А люди, реставруючи такі машини, ставлять мерседесовські двигуни, ходову частину, і від «Чайки» залишається тільки назва.

Ще одна фішка цих машин - їх здатність до трансформацій:

Ось ця "Волга" перед церемонією нагородження премією «Телетріумф» стала жовтою. З неї зробили ретро-таксі, в якій проїхалося безліч медіаперсон від Ольги Фреймут до Віктора Павліка. 

- Наша робота - це кіно, телешоу, кліпи. Тому ми вміємо підготувати авто під кожен проект в максимально стислі терміни, - говорить Едуард.

Про історію кожного автомобіля, представленого в парку, його доглядач може говорити годинами:

- «Чайки» випускалися в 60-і роки обмеженими тиражами, у них їздили перші люди держави, тому великого пробігу не мали. У цій машині все в оригіналі, хоча їй вже 46 років стукнуло. Але це ще не сама стара машина.

- Ось ГАЗ-М1, легендарна «Емка» 1946 року випуску, в ній теж все рідне

- Де вдалося знайти такий раритет?

- Іржавіли на одній з київських вулиць: випадково побачили, розшукали власника, виявилося - продається! В автопарку, до речі, чимало примірників, які ми буквально врятували: машина стояла на подвір'ї у людини і просто вмирала, кури по ній стрибали. Якщо зберігся двигун і коробка передач, решта можна наростити. Головне - умілі руки людей, що вкладають у цю справу душу і серце.

- Ось ще один зразок автомобіля з оригінальними нутрощами, - продовжує Едуард. - Це Opel Kapitan 1938 року - тобто, машині, на хвилиночку, 74 роки. А вона їздить, знімається у фільмах і приносить радість. 

 

- BMW 326 серії - теж легендарна машина, яка починала випускатися ще в фашистській Німеччині: спочатку для народу, а потім для фронту. Наш екземпляр - 1939 року, але їх випускали і пізніше, з 1949-го в радянській Німеччині.

 

- А ось унікальний Hanomag, їх у фашистській Німеччині випустилося всього близько 2 млн. екземплярів - це був максимально дешевий народний автомобіль, проект Гітлера, по суті, прародитель моделі Volkswagen «Жук». Компанія Hanomag, до речі, існує до цих пір, але робить паровози і агропромислову техніку - екскаватори, трактори і т.д.

- Так чим же цей екземпляр унікальний?

- Коли почалася війна, німецькі військові зробили з цих машин «броньовики», які наші військові розстрілювали з гармат, беручи за справжні.

- Тобто, броньовики-муляжі?

- Цілком вірно - на Hanomag кріпили дерев'яні борти і дерев'яний кулемет. В результаті цих машин практично не залишилося, в Україні можна знайти не більше 5 штук.

- І скільки такий екземпляр може коштувати?

- Якщо везти з Росії, країн ближнього і далекого зарубіжжя - досить багато. Та ж «Чайка» в ідеальному стані може зашкалювати і за 100 тис. Але для нас ці машини важливі не в матеріальному плані, а як історія нашої студії, оскільки з ними створюються фільми, які потім дивиться дуже багато людей.

- Це Mercedes-Benz 170, випущений в 1937 році. Машина говорить сама за себе: «Мерседес» - досі «Мерседес», незважаючи на війни, кризи і все інше. Історія цього примірника унікальна, тому що нам від нього дістався тільки корпус. На кузов автомобіля довелося нарощувати все інше - на базі 21-ї «Волги». 

- Складно, напевно, ось так відтворити машину.

- У нас є і більш вражаючі приклади. Взяти хоча б цей ЗІС-5, легендарну «тритонку»:

ця машина повністю зроблена своїми руками.

- З чого?

- Взяли колеса і раму від більш сучасного автомобіля, а все інше - кабіну, кузов - добудовували

- Під який проект створювалася ця машинка?

- Вона працювала мало не у всіх військових проектах FILM.UA. А, приміром, «Москвич» 1952 року потрапив до нас у жалюгідному стані - іржавий, без скла. Його (і ще кілька) ми привели в більш-менш товарний вигляд в максимально стислі терміни.

- Максимально стислі - це скільки?

- Порядку 10 днів.

- А якщо без поспіху, скільки часу йде на таку роботу?

- Справжні реставратори взагалі не роблять в стислі терміни - у них йде від півроку до півтора. Процес розтягується ще й тому, що оригінальні деталі збираються по крупицях. При зйомках фільмів не завжди виходить чекати оригінал, але ми реставруємо максимально наближено.

- Як авто потрапляють на локації - своїм ходом або доставляєте?

- Можуть і своїм. Але ми їх плекаємо не для того, щоб влаштовувати покатушки, тому возимо на евакуаторах.

Ця «Волга», а останнім часом радує відвідувачів кіноклубу NoName

- З якої машини почався автопарк?

- Складно сказати. Швидше за все, з «Мерседесів», «ЗИМів» і «Емки» - наскільки пам'ятаю, їх купили практично одночасно. Але вони всі були в стані, що вимагає реставрації.

- А що тут - саме-саме, з точки зору раритетності?

- Кому що подобається. «Чайка» - по-своєму унікальний автомобіль і, як раритет, дасть фору іншим машинам: якщо ви проїдете, наприклад, на Porsche Cayenne, а потім сядете в «Чайку», то відчуєте, що вона нітрохи не гірше (все-таки товариші, які працювали в радянському уряді, розуміли, що таке комфортне пересування). А з іншого боку, мені дуже подобається Opel Kapitan: дивишся на машину і просто милуєшся її формами. Hanomag має рідкісну історію ... А в сукупності виходить гарний парк ретро-автомобілів.

- І скільки їх всього?

- Автопарк налічує більше 20 одиниць техніки. Не забувайте, що у нас є ще дрібний транспорт: мотоцикли, карети, вози, фаетони. 

 

- Фаетон самі збирали або реставрували?

- Реставрували - йому вже років під сотню буде.

- А де його знайшли? Явно ж не у дворі у когось стояв.

- Ви знаєте, завдяки нашим проектам все і знаходиться. Усе взаємопов'язано. Хлопці їздять по локаціях, готують зйомки, і бачать: там є фаетон, там - віз і т.д. Власники віддають, тому що пропаде, на дрова пустять, а ми забираємо і робимо річ.

- І багато назбирали?

- Крім фаетона, у нас чимало возів, двоколка, штук 5 велосипедів, мотоцикли, човни.

- Навіть човни?

- Навіть човни. І навіть бочка з квасом (посміхається). Ми ні від чого не відмовляємося, бо не знаєш, коли знадобиться човен, а коли - віз.

- Підозрюю, що мотоцикли також працювали у всіх військових проектах?

- Працювали, і їх історія також доволі цікава. МТ К-750 створювалися на базі німецьких мотоциклів, це, по суті - BMW, тому з ними зручно працювати. Ми їх періодично фарбуємо то в сірий, то в зелений, і в кадрі вони - то німецькі, то радянські, то військові, то цивільні. З 40-х вони практично не змінилися. І, до речі, Київський мотозавод, поки не зупинився, продовжував збирати саме ці мотоцикли.

- Де все це можна побачити, крім проектів FILM.UA?

- Наші автомобілі орендують для зйомок, презентацій, церемоній і всякого роду ретро-заходів. «Чайка» і ГАЗ-13 знімалися для заставки «Кварталу-95», інші - в рекламі, кліпах, брали участь в «Телетріумфі».

З кожним роком парк ретро-автомобілів збільшується, тому на кіностудії працює власна команда, яка підтримує авто-раритети в тонусі:

- Ми не звертаємося до зовнішніх фахівців, - запевняє Едуард. - У нас - свій гараж, та невелика команда фахівців-універсалів, які роблять все: і водять машини, і обслуговують їх.

- Людина, що водить сучасну машину, за кермо ретро-авто сісти не може?

- Як сказати ... Я - інженер-механік, і водити вмію, але за кермо такої машини не сідаю - занадто ніжне ставлення. Тут потрібен професіонал - людина, яка присвятила водінню все життя. Тому в багатьох наших проектах за кермом сидять загримовані водії - ми не даємо машини без супроводу. А коли треба було зняти за кермом актора, ми збудували спеціальний автолафет - «візок», на який поставили автомобіль, в який посадили актора і таким чином створили картинку.

Зараз автомобілі зберігаються в гаражі-ангарі, але з часом їм відведуть більш презентабельне приміщення, в якому буде створено щось на зразок музею, де кожен екземпляр можна буде розглянути з усіх боків, а також почитати його історію - і в житті, і в кіно. Але поки що цим ветранам - зарано на спокій, адже це не просто колекція, а професійний інструмент, з яким ще належить попрацювати багатьом продакшені.

Медіаняня

Фото Яни Новосьолової, Володимира Проценка та прес-служби FILM.UA

 
Джерело:  http://mediananny.com