Новини

«Немає жодної родини, яка б не мала відношення до цієї жахливої війни»: лауретка премії «Оскар» Гелен Міррен та її «Ґолда» — з 25 січня у кіно! Про роботу над фільмом розповіли його творці

• 17.01.2024

Напередодні Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, 25 січня на екрани українських кінотеатрів вийде біографічна драма про першу жінку прем'єр-міністра Ізраїлю в розпал Війни Судного дня.

ТРЕЙЛЕР

«Ідея показу фільму “Ґолда” в Україні виникла не випадково. Онук Ґолди Меїр Шауль Рахабі є великим другом Єврейської конфедерації України. Розуміючи символізм між стрічкою та реальністю в Україні та Ізраїлі, Шауль звернувся до Єврейської конфедерації України та FILM.UA Group з цією ідеєю. Так почалася напружена робота над проєктом. Тим паче, що у межах проєкту Єврейської конфедерації України “Єврейська бібліотека” вже є автобіографічна книга  Ґолди Меїр “Моє життя”, видана українською видавництвом “Наш Формат”», — розповіла подробиці українського релізу стрічки Інна Іоффе, директорка Єврейської конфедерації України.

Напередодні української прем’єри ділимось історією створення біографічної драми. Про роботу над фільмом розповіли режисер фільму, лауреат премії «Оскар» Гай Наттів, сценарист Ніколас Мартін та виконавиця головної ролі, Гелен Міррен.

«Я ізраїльтянин, народився в Ізраїлі в 1973 році, в рік війни Судного дня. Мене несла в бомбосховище моя мати, поки мій батько йшов на війну. Я виріс на історіях з війни», розповідає режисер фільму. Його батьки пережили війну Судного дня, а бабусі й дідусі Голокост.

Через своє походження, Наттів має не лише великий інтерес до вивчення та збереження історії Ізраїлю, а й з великою повагою ставиться до точного, майже документального відтворення тогочасних подій на екрані. Режисер багато працював з архівами та спілкувався з соратниками Ґолди Меїр, ретельно вивчав її біографію. Сюжет біографічної драми допомагає осягнути історичні передумови та розвиток арабо-ізраїльського конфлікту, а відеоряд рясніє реальними історичними кінохроніками – виступами тогочасних військових та політичних лідерів Ізраїлю, Сполучених Штатів, Сирії та Єгипту.

«Немає жодної родини в Ізраїлі, яка б не мала відношення до цієї жахливої війни. І в цей момент саме Ґолда Меїр приймала одні з найбільш доленосних рішень для країни. До нашого фільму ніхто так глибоко не досліджував її образ», — розповідає режисер.

Гай Наттів зауважив, що в суспільній свідомості Ґолда Меїр довго була ізгоєм Ізраїлю. Ніхто не називав на її честь парків чи шкіл. Люди ставилися до неї, як до монстра. Лише близько 10 років тому, коли були розсекречені державні документи, ізраїльтяни почали дізнаватися правду про те, що насправді відбувалося в ті страшні для країни дні. «Ми отримали зовсім іншу історію про цю жінку та уявлення про помилки інших політиків, та військових навколо неї. Ми зрозуміли, що вона взяла на себе провину за всіх», — поділився Наттів.

Британський автор Ніколас Мартін, сценарист фільму «Ґолда», прагнув розповісти історію цієї неймовірної жінки з великою повагою. Тому перш ніж братися до роботи над сценарієм, він витратив півтора року на дослідження її біографії та подій Війни Судного дня. Відтак, лише самих інтерв’ю з ветеранами війни Ніколас провів близько 50. «Ґолда була доброю жінкою, але водночас — дуже сильною. Вона часто стикалась з насильством протягом свого життя і розуміла, що світ — це небезпечне місце, особливо для євреїв. Ґолда розуміла, що прогресу досягають повільно, крок за болючим кроком. Але з важкою працею, жертвою і мужністю світ може стати кращим місцем. Якби Ґолда була живою сьогодні, я знаю, що вона була б вражена та захоплена тим, як український народ бореться за свою свободу. Вона знала: за все, що чогось вартує, треба платити свою ціну», — підкреслив Ніколас Мартін

Зважаючи на масштаби особистості Ґолди Меїр, честь відтворити її на екрані випала не менш легендарній жінці та одній з найкращих акторок сучасності – Гелен Міррен. «Багато людей питають мене, як працювалось з Гелен. Я завжди кажу, що я не знаю, як я буду працювати з іншими акторами тепер, оскільки робота з нею була ідеальною у всіх сенсах. Коли я вперше побачив Гелен в образі, я був шокований. Це було так, ніби сама Ґолда стояла переді мною. Гелен змогла передати кожен нюанс, кожен рух так, як це робила Ґолда. Я вдячний за роботу з легендою», — описав досвід роботи з акторкою режисер Гай Наттів.

Гелен Міррен також зізналась, що грати таку надзвичайно ідейну та вольову жінку, як Ґолда – стало дивовижним досвідом для акторки. На думку Гелен, пані міністр була віддана своїй країні найповнішою мірою. І українці мають це зрозуміти, як ніхто інший.

«Вона народилась в Україні, це було значною частиною її історії. І великою частиною того, що зробило її тією сильною людиною, якою вона стала. Я сподіваюсь, що українцям сподобається фільм. Він про війну, а ви знаєте, що це таке. Це кіно, над яким було чудово працювати, і героїня, чий образ мені дуже сподобалось втілювати. Дякую, що готові впустити цей фільм у свої серця», — особисто звернулась до українських глядачів у своєму зверненні Гелен Міррен.

Дивіться біографічну драму «Ґолда» з 25 січня у кіно!

Реліз стрічки в Україні відбудеться за підтримки Єврейської конфедерації України та Monobank.

Партнери стрічки — видавництво «Наш формат», онлайн-сервіс виклику авто Uklon, інстор радіо «Сільпо», торгівельна мережа Фокстрот, платіжна система city24.

Медіапартнери — радіостанція «Перець FM», медіа NV.UA, інтернет-видання про кіно Moviegram та незалежний жіночий журнал Divoche.media.

У 2024 році видавництво «Наш Формат», яке є партнерами промокампанії фільму, випустило додатковий наклад автобіографічної книги Ґолди Меїр «Моє життя» з суперобкладинкою, яка анонсує вихід фільму. Відверта оповідь першої жінки прем’єр-міністра Ізраїлю ще глибше розкриває особистість та цілі авторки. Велика частина автобіографії присвячена подіям Війни Судного дня. 

Про фільм:
1973 рік. «Війна судного дня» у розпалі. Єгипет, Сирія та Йорданія атакують Ізраїль, сподіваючись повернути собі втрачені території. Вирішити цей конфлікт має Ґолда Меїр — перша жінка-прем'єр-міністр Ізраїлю. Тягар відповідальності за долю країни ще важчий тому, що за фасадом «залізної леді» Ґолда ховає один похмурий секрет.

Режисер: Гай Наттів
Продюсер: Джейн Хукс, Майкл Кун
Сценарист: Ніколас Мартін
Оператор: Яспер Вольф
У ролях: Гелен Міррен, Камілль Коттен, Лієв Шрайбер, Ліор Ашкеназі, Ед Стоппард, Еллі Пірсі, Рамі Хойбергер, Ден Каплан
Країна: Ізраїль, Велика Британія, США
Рік: 2023
Тривалість: 100 хв
Жанр: байопік, драма