Новини

«Ти не можеш протестувати, бо ти не заарештований. Ти не можеш захищатися, бо тебе визнали психічно хворим…»

• 12.10.2023

Представляємо міжнародний трейлер фільму “БожеВільні”, герої якої в 70-ті роки ХХ сторіччя стикаються з найстрашнішим винаходом тоталітарної радянської системи - з так званою "каральною психіатрією". 

«БожеВільні» - це перший ігровий фільм в світовому кіно де висвітлюється ця ганебна сторінка історії СРСР.  

13-го жовтня на Міжнародному Варшавському кінофестивалі відбудеться світова премʼєра фільму «БожеВільні» (DIAGNOSIS: DISSENT). У межах фестивалю стрічку також покажуть 11 та 14 жовтня. Дебютний повнометражний фільм режисера Дениса Тарасова змагатиметься за перемогу в секції 1-2 COMPETITION

70-ті роки ХХ сторіччя. КДБ СРСР шукає нові «інструменти» придушення свободи та демократії. Одним з таких «винаходів» став діагноз «млявоплинна шизофренія», якого ніде в світі більше не існувало. Неугодних системі людей засуджували до перебування у психіатричних лікарнях спеціального типу, де за допомогою великих доз психотропних препаратів, тортур та принижень намагалися зламати їхню волю до опору.

За словами продюсерки фільму Валерії Іваненко, сьогодні ця картина набуває особливої актуальності, бо вона, на прикладі історії з часів СРСР, ілюструє методи, які використовують всі тоталітарні режими для придушення природного прагнення людей до свободи та демократії. Позбавлення волі, катування, жорстокі вбивства – інструменти яким не має бути місця в сучасному світі. Але що може протистояти жорстокості системи? Лише воля кожної окремої людини. Її тяжіння до справедливості та здатність до опору. Саме у в'язницях та катівнях психіатричних лікарень часів СРСР народжувався дисидентський рух.

Дивіться офіційний міжнародний трейлер стрічки:

https://www.youtube.com/watch?v=U27YRzflWDo&t=18s&ab_channel=FILM.UAGroup

Фільм Дениса Тарасова «БожеВільні» (DIAGNOSIS: DISSENT) розповість історію простої молодої людини, яка жила В СРСР в 70-ті роки ХХ сторіччя і яку запроторили до психіатричної лікарні через любов до забороненої в ті часи західної рок-музики. Андрій Довженко у виконанні актора Костянтина Темляка – це збірний образ волелюбної людини, яка потрапила в лещата КДБ через відверте несприйняття божевільних правил комуністичного устрою. Таких людей намагалися зламати психологічним насиллям, тортурами, забороненими в усьому світі психотропними препаратами…

«“БожеВільні” мій перший повнометражний фільм, над створенням якого я працював більше трьох років! Зйомки ми завершили за півроку до початку повномасштабного вторгнення, а пост-продакшн почали робити під час активних бойових дій і ракетних обстрілів. Порожнє місто Київ. На кожному кілометрі протитанкові їжаки й блокпости, порожні магазини, заправки. Тисячі смс “шовидевиякви”, розпач-розгубленість і не розуміння що його робити далі… саме знаходження в складній ситуації стимулювало до скорішого завершення фільму, щоб світ побачив до чого призводить закривання очей на дії тоталітарного режиму! Ми прагнули показати, що перемога ніколи не дається просто так. Неможливо відсидітися в кутку, сподіваючись, щось хтось інший побудує твою долю за тебе. На прикладі наших героїв ми транслюємо глядачам просту і стару, як світ, істину – загальна перемога можлива лише через особисту жертву і єднання заради спільної мети. Якщо ми дійсно хочемо жити у незалежній країні, то ми повинні зараз пожертвувати усім, що досі прив’язує нас до деструктивного минулого та об’єднати весь світ для боротьби з тоталітарним злом!», - ділиться Денис Тарасов, режисер фільму.

Для відтворення історичної дійсності автори фільму зверталися до архівних джерел та залучали консультантів - одним із них став Семен Глузман, лікар-психіатр, колишній політвʼязень та дисидент. Завдяки Семену Фішельовичу творчій команді стрічки вдалося відтворити атмосферу психлікарні, у якій тримали та катували інакодумців.

Окрім смислового наповнення, творці прагнули передати візуальну складову - для цього з нуля створили декорації, знайшли та відшили одяг і аксесуари, підібрали відповідні зачіски. Режисер зізнається, що в процесі кастингу на головні ролі все вирішували типажі акторів, аби кадри виглядали реалістично, без зайвого лиску та штучності.

Стрічку фільмували в стінах справжньої психіатричної лікарні у Києві, в Будинку Українського радіо,  в одному з будинків музею Пирогово, який обставили як типову квартиру середньостатистичної родини з 70-х, а також в Національному центрі «Український дім». 

У 2024 році заплановано старт національного кінотеатрального прокату стрічки «Божевільні» (DIAGNOSIS: DISSENT). Кінотеатральну дистрибуцію та промо здійснюватиме українська дистрибʼюторська компанія FILM.UA Distribution, у портфелі якої національні та східноєвропейські фільми різного жанру: від авторських стрічок до національних блокбастерів.

ДОВІДКА

Назва: «БожеВільні» (у закордонному прокаті – «DIAGNOSIS: DISSENT»)
Дата виходу: світова премʼєра 2023 рік
Жанр: драма-трилер
Виробництво: ТОВ «Спільна перемога продакшн», FILM.UA Group, Національна кінематека України, MOUNTAIN BEAR PRODUCTION за підтримки Державного агентства України з питань кіно.
Країна: Україна
Режисер: Денис Тарасов
Продюсери: Артем Колюбаєв, Валерія Іваненко, Тарас Босак.
Сценарист: Ксенія Заставська
Оператор-постановник: Євгеній Кирей
Художники-постановники: Іван Тищенко
Художники з костюмів: Яна Нікітенко
Художник з гриму: Сергій Маурін
Кастинг директор: Олена Артемова

Консультанти: Семен Глузман, Валерія Іваненко
Режисер монтажу - Микаел Торгомян
Композитор - Хоссейн Мірзахолі
Співпродюсери - Володимир Бульба, Максим Лещанка

Головну роль у стрічці зіграв Костянтин Темляк. 

У ролях – Ірма Вітовська, Сергій Калантай, Остап Ступка, Віталій Салій, Наталія Бабенко, Андрій Мостренко, Павло Костіцин, Сергій Кисіль, Анастасія Пустовіт, Дмитро Олійник, Євген Черников, Олег Стефан, Артем Мартинішин, Олесь Каціон, Олег Стальчук, Віктор Жданов.

Синопсис:

«БожеВільні» (у міжнародному прокаті – «DIAGNOSIS: DISSENT»)

1970-і роки. Андрій Довженко – молода, творча, волелюбна людина, з’ясовує страшну правду – більшість обвинувачених за статтею «антирадянська діяльність» відправляли не до в’язниці, а до психіатричних лікарень спеціального типу, приписуючи їм вигаданий в кабінетах КДБ діагноз – «млявоплинна шизофренія».

Андрій потрапляє у справжнє пекло каральної психіатрії. Перед ним постає непростий вибір – співпрацювати з КДБ і повернутися до сім’ї чи розкрити правду про дисидентів, закатованих у психлікарнях.