Новини

Інновації, що дарують можливості незрячим: документальний фільм “Брайль. Дар свободи” від FILM.UA Group їде на Documentary Campus Masterschool

Новини
• 13.04.2023

Документальний фільм “Брайль. Дар свободи”, режисером якого виступить керівник департаменту досліджень та інновацій FILM.UA Group та артдиректор інноваційної дизайн-студії FILM.UA Design Євген Санніков, було відібрано міжнародними експертами з-поміж понад 200 заявок. Стрічка привернула увагу завдяки свіжому погляду на виклики й можливості, які постають перед незрячими людьми, та своєю соціальною місією, адже героями фільму стануть також українські військові, які втратили зір частково або повністю внаслідок поранень. Під час 10-місячної програми Masterschool кращі європейські кіноексперти сприятимуть вдосконаленню проєкту на всіх етапах його розробки та допоможуть знайти партнерів для втілення його у життя.

В травні Євген їде на другий воркшоп від Masterschool, який проходитиме у Мюнхені. Окрім класичних лекцій та майстер-класів щодо створення документальних проєктів, програма приділяє багато уваги використанню нових технологій у галузі кіно. Як відомо, Євген та його команда багато років вивчає й активно використовує інноваційний підхід до створення фільмів.  Разом з FILM.UA Design Євген одним з перших став використовувати у кінопроєктах можливості штучного інтелекту, нейромережі, методики віртуальної та доповненої реальності, технологію діпфейків, 3D-сканування та інших передових технологій для розширення глядацького досвіду.

Під керівництвом Євгена за допомогою нейромереж відтворили образ фронтмена гурту “Скрябін” Андрія Кузьменка у 2021 році. Це дозволило глядачам концерту НСК "Олімпійський" побачити його виступ через 6 років після загибелі. Графічні елементи у серіалах "Схованки" (2019 рік) та "І будуть люди" (2020 рік) й титрах для фільму "Коза Ностра. Мама їде" (2022 рік) були створені за допомогою нових технологій. Інновації застосувалися також у роботі над постером до стрічки "Максим Оса. Золото Песиголовця" і міжнародним постером до фільму “Мирний-21”. Зараз Євген з командою працюють над низкою нових проєктів, у яких широко використовуються можливості ШІ.

Masterschool понад 20 років допомагає створювати фільми, які отримали міжнародне визнання. Стрічка "Нотатки про сліпоту" стала фестивальним хітом 2016 року, її доповнили додатком віртуальної реальності "У темряві". Також під час воркшопів був завершений фільм «Г'юстоне, в нас проблеми!», який Словенія висунула на премію “Оскар” як найкращий фільм іноземною мовою у 2016 році.

FILM.UA Group вдалося отримати одразу три стипендії від Masterschool, які покриють частину витрат на різних етапах створення стрічки. Наразі проєкт знаходиться у девелопменті. З продюсерської команди “Брайль. Дар свободи” представлятиме Любов Крохмальна, керівник департаменту фандрейзингу та роботи з інвесторами у FILM.UA Group.

“Ми надзвичайно горді, що проекту вдалося пройшовши складний конкурс стати учасником міжнародної девелопмент програми. Команда отримала неймовірну можливість взяти участь в усіх найважливіших європейських ринках, що присвячені документальним стрічкам, та працювати над проектом разом з професіоналами з усього світу. Наше завдання тепер, скористатись експертизою талановитих продюсерів, авторів унікальних документальних проектів, фінансових експертів, журналістів, операторів та інших професіоналів у сфері документалістики. Ми хочемо розробити такий проект, що буде відгукуватись важливою соціальною місією якнайширшій аудиторії. І дуже сподіваємось, що власне участь у воркшопах допоможе нам знайти потенційних партнерів, як у виробництві та у фінансуванні.”

90% інформації людина отримує візуально. Утім, майже 40 млн людей позбавлені цієї можливості через порушення зору, а ще 110 млн наближають до сліпоти хвороби та вік. І хоча винахідник тактильного шрифту Луї Брайль змінив їхнє життя, новітні технології також можуть зробити свій внесок. У фільмі “Брайль. Дар свободи” історія Брайля тісно переплітається не тільки з долями інших незрячих, а й з інноваціями, які активно змінюють наше уявлення про людські можливості. 

“Наша історія буде побудована навколо чотирьох найбільш інноваційних дослідників, які працюють над покращенням життя людей з порушенням зору.  Ми дізнаємось, як навчають незрячих дітей у паризькій школі, де вчився сам Луї Брайль у XIX столітті. Поговоримо про застосунок, у якому 6 млн волонтерів зі всього світу допомагають людям з порушенням зору в повсякденному житті, а також відвідаємо дослідницький центр Нідерландського інституту нейронаук, де працюють над нейропротезами та штучною сітківкою. Зрештою зазирнемо у майбутнє, де нейромережа допомагатиме у проєктуванні абсолютно нових ідей.

Ми маємо на меті розповісти про сучасних винахідників, так званих “нових Брайлів”, які сьогодні розробляють технології для покращення життя незрячих людей. Завдяки таким ініціативам можна не лише зробити світ кращим, але й зробити свій внесок у відновлення України та допомогти нашим воїнам у поверненні зору, втраченого під час захисту нашої свободи”, — поділився деталями свого проєкту Євген Санніков. 

Виведення вітчизняних проєктів на міжнародний ринок сприятиме залученню іноземних інвестицій для розвитку українського кінематографа. Також участь у програмі демонструє високий рівень якості кіно- та телевізійної продукції, яку виробляють в Україні.