Новини

«Новини з’являлися швидше, ніж ми їх встигали давати в ефір»: 10 квітня виходять перші епізоди документального циклу «Медіа під час війни. Трансформація» від FILM.UA Television

Новини
• 11.04.2023

Десятисерійний проєкт розповість про зміни, що відбулися в українському медійному полі з початку повномасштабної агресії росії, та новий досвід, який мимоволі отримали журналісти в Україні.

10 квітня на телеканалі ICTV2 відбудеться прем’єра перших епізодів проєкту «Медіа під час війни. Трансформація», після чого вони з’являться на YouTube-каналі FILM.UA Group. Нові серії виходитимуть щотижня, а загалом глядачі побачать 10 епізодів. Робота над проєктом розпочалася в березні минулого року, а основні зйомки відбулися у кінці літа – початку осені.

Документальний цикл досліджує різні види на напрями медіа: телебачення, YouTube, соціальні мережі, радіо, подкасти, воєнну журналістику, роботу західних медійників в Україні та українських – за кордоном, аби зафіксувати зміни, що відбуваються з 24 лютого 2022-го. Кожен епізод проекту присвячений окремій галузі медіа, а його герої діляться досвідом роботи під час війни: як і де їх застало повномасштабне вторгнення, як змінилася робота та крізь які особисті й професійні трансформації довелося пройти за цей час. 

Тизер проєкту можна переглянути за посиланням.

Війна змінила наше суспільство, а разом із ним і медійний простір. І річ не тільки у тім, що сьогодні українським медіа доводиться жити та працювати за нових умов. Змінилися теми, герої, методи, меседжі, цілі та навіть мова медійного простору.

Медіа стали потужною зброєю в інформаційній війні, однаково ефективною як у руках досвідчених професіоналів, так і вчорашніх новачків. Вони не лише інформують, а є потужним засобом консолідації суспільства, допомоги армії, пошуку зниклих людей, фіксації воєнних злочинів тощо. 

Перші три епізоди, що виходять в ефір сьогодні, присвячені телебаченню, українському YouTube та аудіальним медіа (радіо та подкасти). Починається цикл із безпрецедентного явища у світі медіа – телемарафону «Єдині новини», що безперервно мовить вже понад рік завдяки об’єднанню зусиль національних медіагруп і телеканалів. Глядачі дізнаються, як влаштований телемарафон зсередини, як змінилися правила роботи телебачення за воєнного стану, як був організований побут редакцій у перші тижні повномасштабної війни. Другий епізод досліджує трансформацію українського YouTube – від тем та мови до кількості переглядів – на прикладі трьох каналів: «УкрЮтюбПроєкт», «Телебачення Торонто», «Бомбардир». Третій випуск присвячений змінам, що відбулися у галузі радіомовлення та подкастів на тлі шаленого зростання попиту на україномовний аудіоконтент. Його герої – найбільший український виробник подкастів The Ukrainians Audio, проект «Поплава» та радіо NV.

Окрім трансформації різних медіа, проект акцентує на особистісних і професійних змінах, що відбулися з його героями. Наприклад, відома телеведуча Катерина Осадча, котру глядач звик бачити в образі «світської діви», з початком повномасштабного вторгнення створила телеграм-канал для пошуку зниклих людей, який сьогодні переріс у масштабний проект «Знайти своїх». В епізоді, присвяченому соціальним мережам, вона зізнається: «Я не хотіла б знати, як упізнають людей. А зараз ми шукаємо зниклих – і в телевізійному форматі також».

Серед героїв «Медіа під час війни. Трансформація» – інфлюенсер-мільйонник Ігор Лаченков, засновник телеграм-каналу «Лачен пише»; телеведучі Соломія Вітвіцька («1+1»), Вадим Карпʼяк (ICTV) та Євгеній Агарков («Перший»); спортивний журналіст Роман Бебех та український олімпієць Владислав Гераскевич, ютубери Максим Щербина та Євген Синельников, режисер-документаліст Андрій Литвиненко, автор і ведучий подкасту «Фронтова поплава» Олег Новіков, головний редактор Radio NV Олексій Тарасов, голова українського бюро The New York Times Ендрю Крамер, представники телеканалів з Миколаєва, Львова та Тростянця, воєнний журналіст Марʼян Кушнір, керівник OSINT-спільноти Molfar Артем Старосєк і багато інших.

«Ідея проєкту народилися у перші дні повномасштабного вторгнення росії в Україну. Як і більшість українців, ми пережили тоді гамму почуттів – від повної розгубленості до нестерпного бажання чинити опір, допомагати іншим, робити хоч щось, аби наблизити перемогу. Ми спостерігали, як разом з українським суспільством змінюються й українські медіа. Як кінематографісти ми побачили певну місію у тому, щоб зафіксувати зміни наших медіа під час війни та показати, як працюють журналісти в нових умовах», – розповідає Олеся Лук’яненко, креативна продюсерка проєкту.

Нові випуски виходитимуть на YouTube-каналі FILM.UA Group після прем’єри на телеканалі ICTV2 по три епізоди на тиждень. Кожен випуск супроводжується англомовними субтитрами, адже ці важливі історії мають бути почуті не лише в Україні, а й у всьому світі. Ексклюзивні матеріали, що були зібрані авторами проєкту, але не увійшли до відео, виходитимуть за посиланням у партнерському спецпроєкті видання Media Business Reports. 

 

Довідка

Жанр: документальний

Формат: 10 епізодів

Хронометраж: 15 хвилин

Автори: Оксана Чиж, Юлія Козиряцька, Микола Бут, Анастасія Рахманіна, Дмитро Кочнев

Режисер: Дмитро Кочнев

Редактор: Анастасія Рахманіна

Продюсери: Сергій Демидов, Олеся Лук’яненко

Виробництво: FILM.UA Television