Новини

«Вкрадене мистецтво»: FILM.UA Group презентує перший випуск діджитал-проєкту з Ірмою Вітовською про злочини росіян проти культурного надбання України

Новини
• 01.12.2022

Триває війна українців із недоімперією, давня стратегія якої – тероризм, свавілля й мародерство. росія грабує й привласнює український культурний спадок протягом багатьох століть, а нині цей процес набирає нових обертів. Порушуючи всі норми міжнародного гуманітарного права, окупант відверто краде нашу культурну спадщину. Що не може поцупити – намагається знищити. Проєкт FILM.UA Group «Вкрадене мистецтво» розповість про злочини росіян проти українського культурного надбання. У першому епізоді циклу йдеться про найбільшу у світі колекцію скіфського золота, викрадену з Мелітопольського міського краєзнавчого музею на початку повномасштабного вторгнення.

«Велика російська культура» протягом багатьох століть спиралася на мародерство: фонди музеїв петербурга і москви поповнювалися вкраденими експонатами українських музеїв. Сьогодні ж вивезення окупантами культурних цінностей з України особливо вражає. Міністерство культури та інформаційної політики України підтвердило 552 епізоди російських злочинів проти культурної спадщини станом на 26 жовтня від першого дня повномасштабного вторгнення. Завдані збитки оцінюються сотнями мільйонів євро.

Новий проєкт FILM.UA «Вкрадене мистецтво» ознайомить докладніше зі злочинством московії проти об'єктів нашої культурної спадщини. Кожен епізод циклу розповість про окремий випадок варварства. 

«Ми продовжуємо створювати актуальний контент, розповідаючи про практику привласнення росією видатних імен, здобутків, цінностей України. Весь світ має знати про злочини росіян – тих, хто нині руйнує, знищує та грабує і оселі мирних людей, і осередки нашої культурної спадщини. У проєкті «Вкрадене мистецтво» ми оперуємо фактами і доводимо, що культура аж ніяк не поза політикою й має бути повноцінною складовою інформаційного спротиву», – розповіла продюсерка проєкту Олена Малкова.

Від початку повномасштабного вторгнення російські війська спустошили, зруйнували або геть знищили значну кількість музеїв нашої держави. За підрахунками Мінкульту, окупанти пограбували майже 40 українських музеїв й вивезли унікальні експонати. Серед них – картини Архипа Куїнджі, Івана Айвазовського, Миколи Дубовського, Тетяни Яблонської, Миколи Глущенка, Михайла Дерегуса. Викрадено унікальні старовинні ікони, монети та інші раритети. Але це лише найбільш відомі епізоди. За їх межами – сотні інших злочинів проти нашого культурного спадку й тисячі випадків знищення й пограбування музейних фондів, які було скоєно як під час російсько-української війни, так і набагато раніше. Про ці та інші інциденти – докладніше у проєкті FILM.UA  «Вкрадене мистецтво». 

Голосом проєкту стала заслужена артистка України, акторка театру та кіно Ірма Вітовська – одна із яскравих представниць нової генерації українських акторів. З початком повномасштабного вторгнення Ірма посіла вагоме місце в інформаційному спротиві.  

«Українцям би варто взагалі знати все, що росіяни «витворили» за увесь час свого існування: від московії й навіть раніше — за часів Боголюбського. Про все, що було вкрадено протягом цих століть, особливо в період наших сучасників. Для всіх це дико. А я взагалі не бачу в цьому нічого дикого. Це було завжди: то затихало, то знову… І от «вилізла» справжня суть московита і суть колонізованих ним же народів, які мстять. А найстрашніша помста — помста раба, який має можливість хоч трішки відчути себе господарем. От і вся історія. Мене це все не вражає, тільки знову постає питання, чому це ніяк не вразить увесь цивілізований світ, який і досі намагається щось відшукати там…» — поділилася Ірма Вітовська.

Цикл відео складається із восьми епізодів. Формат коротких роликів дозволяє глядачеві за півтори хвилини дізнатися про масштаби злочинів, що скоєні проти українського культурного надбання. Міжнародна версія відео матиме англійські титри та субтитри. 

Перший епізод циклу присвячено найбільшій у світі колекції скіфського золота краєзнавчого міського музею у Мелітополі, що викрадена окупантами. За підрахунками фахівців, викрадено 1 841 музейний предмет, серед яких і скіфське золото. Цей інцидент – продовження сумнозвісної радянської історії про поповнення залів «Ермітажу» та «Третьяковки» цінностями українських закладів культури. 

Посилання на 1-й епізод циклу: https://youtu.be/af65sUlWisQ 

ДОВІДКА 

 

Виконавчий продюсер – Євген Третяк
Продюсерки – Юлія Мордас, Олена Малкова
Сценаристка – Леонора Пащенко
Консультантка – Марія Квітка
Створення графіки – Євген Санніков 

Мова –  українська, англійська