Новини

UA Українська історія злочинів: у листопаді виходить перший вітчизняний true crime подкаст про серійного вбивцю «Не та людина»

Новини
• 22.10.2021

25 років поспіль Сергій Ткач полював на дівчат і молодих жінок, переважно школярок віком 8-12 років. За словами маніяка, за цей час він вбив і зґвалтував понад 100 жертв, а слідству – коли вже після арешту та зізнання Ткача збирали доказову базу, – вдалося довести 37 епізодів. У різні роки невідомого вбивцю розшукували на територіях трьох областей: Дніпропетровської, Запорізької та Харківської. Але постійно знаходили не тих. За злочини Ткача покарали як мінімум дев’ять чоловіків: одного засудили до розстрілу, інший помер від хвороб, відбувши у колонії 15 років, когось звинуватили у вбивстві родички, когось – власної доньки. Справа Сергія Ткача – це історія знищених життів, скалічених доль і злочинів правоохоронної системи, що триває й дотепер. Й саме цій історії та її наслідкам присвячений перший український наративний подкаст про серійного вбивцю в жанрі true crime «Не та людина».

Подкаст «Не та людина» створений за підтримки Українського культурного фонду у партнерстві з The Ukrainians Media та FILM.UA. Авторки подкасту – креативна продюсерка FILM.UA Олеся Лук’яненко (телесеріали «Схованки», «І будуть люди») та журналістка Анастасія Рахманіна (головна редакторка Media Business Reports) – у своєму проєкті концентруються на темах справедливості розслідування та судочинства, реінтеграції у суспільство колишніх в’язнів (зокрема хибно обвинувачених), протидії безкарності слідчих та бездіяльності суддів.

Скільки безвинних українців опиняються за ґратами через сфальсифіковані звинувачення? Статистика вражає: майже 30% звинувачених потрапляють під приціл правоохоронних органів випадково, через виконання «плану посадок». І в суді їм немає на що сподіватися, адже виправдувальних вироків в Україні менше 1%. 

Яків Попович – один із тих самих «не тих людей», несправедливо засуджених за злодіяння Ткача. 2002 року його, тоді восьмикласника, звинуватили у вбивстві дев'ятирічної племінниці Яни Попович та забрали до відділку прямо зі школи. Там із 14-річного хлопця три дні вибивали зізнання, після чого направили до СІЗО, а потім – до суду. Поповича засудили до максимального для неповнолітнього терміну – 15 років, з котрих він відсидів більше половини, повернувшись додому лише 2011 року. Ця трагедія й досі не відпускає Якова та його маму Галину, яка разом з ним зголосилася на інтерв’ю для проєкту. Адже батьки загиблої дівчинки тоді повірили сфальсифікованим доказам і до сьогодні вважають родича винним.

Авторки подкасту поспілкувалися і з іншими невинно засудженими – наприклад, Миколою Демчуком. Він відсидів за злочини Ткача 4,5 роки, й досі – вже 10 років! – судиться з державою за компенсацію. Вибиваючи зізнання з Миколи – тоді 21-річного хлопця, – правоохоронці зламали йому ногу, а потім більше тижня тримали в кабінеті, не звертаючись за медичною допомогою: чекали, коли зійдуть синці, щоб одразу передати до суду. Родичі затриманого дізналися, де він, коли Миколу вже відправили до колонії. Чергове засідання у справі Демчука мало відбутися на початку цього жовтня, але його вкотре перенесли. Чому та як пручається система, у подкасті розповідає адвокатка Ірина Дерев’янко, що захищала інтереси п’ятьох із дев’яти «не тих людей» і для двох спромоглася добитися відшкодування.

«Історії героїв подкасту свідчать про те, що від свавілля правоохоронної системи в нашій країні ніхто не застрахований. Кожний може опинитися за ґратами за чужий злочин, – акцентує Олеся Лук’яненко. – Це лише здається, що диму без вогню не буває, і якщо посадили значить, було за що. Правоохоронна система може бути  безжальною і  цинічною у підтасовці фактів, коли їй дуже кортить виконати план. Так вона діяла 20 років тому, коли ловили Ткача. Нажаль, так вона продовжує діяти і сьогодні. Нам би хотілося закликати суспільство бути максимально уважним до таких випадків, і не поспішати вішати ярлики на людей, яких звинувачують у злочинах, або які вже опинилися за ґратами». 

Окрім несправедливо засуджених за злочини маніяка, серед спікерів подкасту є й ті, хто зрештою довів його справу до суду, – передусім, Анатолій Шайда, що тоді очолював слідчу групу Генпрокуратури, котра зібрала доказову базу 37 доведених вбивств Ткача. Про те, як в Україні йдуть справи з виявленням і розшуком «серійників», авторкам подкасту розповіли Руслан Сушко, адвокат, ексстарший слідчий з особливо важливих справ Головного слідчого управління МВС України, та криміналіст-психолог, завідувач відділу психологічних досліджень КНДІСЕ Юрій Ірхін. Обидва свого часу входили до групи, що фактично створила українську теоретичну й практичну школу «маніякознавства», яка нині занепала. Крім того, проєкт підіймає проблему не лише несправедливо засуджених, але й загалом реабілітації та ресоціалізації колишніх в’язнів, – через інтерв’ю з правозахисником Андрієм Діденком, що внаслідок сфабрикованого звинувачення провів за ґратами вісім років, отримав там юридичну освіту, а нині консультує в’язнів щодо їхніх прав і можливостей оскарження вироків.

Подкаст «Не та людина» – масштабний багатошаровий проєкт із десятками аспектів болючих і важливих тем, і недарма для його реалізації було обрано саме жанр true crime. Цей формат – розповідь і аналіз реальної кримінальної історії – наразі є одним з найпопулярніших у світі. Варто згадати хоча б такі топ-серіали останніх років, як «Американська історія злочинів» (FX), «Бесіди з убивцею: записи Теда Банді» (Netflix), а ще серіал «Таємниці мільярдера» (HBO), який не просто розповів історію, але й допоміг зрештою притягти до відповідальності Роберта Дерста, вбивцю-багатія, що роками знущався з правосуддя.

«У подкастингу тренд true crime розвинувся навіть сильніше, – зазначає Анастасія Рахманіна. – Так, за даними глобальної платформи аналітики подкастів Podtrac, 15 із 20 найпопулярніших подкастів світу 2020 року зроблені саме у цьому жанрі. І наш проєкт залучає Україну до глобального подкаст-тренду. Зібрані нами історії – це наче якийсь жахливий ефект метелика. Вбивця забирає одне життя – й разом з тим ламає долі ще багатьох людей, що любили жертву. Й те саме можуть зробити недбале слідство, судові помилки, бажання за будь яку ціну зберегти «гарну статистику», а не відшукати правду. Навіть якщо ця ціна – скалічена доля невинної людини».

Подкаст «Не та людина» матиме шість епізодів. У листопаді всі вони будуть викладені для безкоштовного прослуховування на провідних подкаст-майданчиках, де виходять подкасти партнера проєкту, The Ukrainians Media, а також на YouTube-каналі видання. 

Наразі студія FILM.UA у партнерстві з міжнародним дистрибьютором APC працює над розробкою восьмисерійного серіалу на основі історії невинно засуджених за злочини Ткача.

Сторінка проєкту на Facebook