Новини

Режисер Артем Литвиненко: «Персонажі поводяться зовсім не так, як я вирішив»

Новини
• 16.03.2020

З 10 березня на каналі ICTV стартувала прем'єра детективу «Нюхач 4» (FILM.UA). Серіал про людину з унікальним нюхом - один з найпопулярніших не тільки в Україні, але і у всьому світі. Права на його показ продані більш ніж на 60 територій.

Напередодні прем'єри 4 сезону «Нюхача» про свій проєкт розповідає режисер і один з авторів сценарію Артем Литвиненко.

Нещодавно в одному з інтерв'ю ви сказали, що по суті «Нюхач» - це комікс: є Sniffer-City, де відбувається дія, і є герой, що наділений певним даром або суперсилою...

Так, але у нас нетиповий комікс. У нашій історії супергерой один, його не можна назвати позитивним або негативним - він намальований не однією, а декількома фарбами... І він буває різний.

Яка у нього мотивація розслідувати злочини - Нюхач кожен раз бурчить, коли його просять про допомогу...

Так, йому не подобається включатися, але його мотивація - інтерес. І якщо він вже береться за розслідування - йому потрібно дійти до суті. Певною мірою Нюхач є невротичною особистістістю, він не заспокоїться, поки не зрозуміє, як сталася та чи інша історія.

Чому він ніколи не помиляється? Адже навіть машини дають збій, а наш Нюхач легко розслідує справи...

Це він думає, що завжди має рацію і весь час про це заявляє, а насправді він помиляється і нерідко! Саме ці промахи дуже сердять персонажа, підбурюють його. І в цьому сезоні він теж помиляється, і у фінальній серії хибить, усвідомлює це і намагається виправити.

Він живе в ідеальному середовищі, у нього немає конкурентів. Експерт Ірина зі своїм чудо-ящиком - точно не конкурент Нюхачеві...

Можливо, прямих конкурентів у нього і немає, зате є дуже серйозні антагоністи, і в деяких сезонах вони значно сильніші за Нюхача. У цьому сезоні наш герой буде досліджувати своє минуле, в якому сталося щось дуже погане, а антагоніст буде йому заважати все з'ясувати...

Може, з'явиться антигерой, наділений якимось неймовірним даром?

Ми думали про це, але не хотілося б розмножувати нюхачів... У нашого головного персонажа були досить серйозні супротивники: наприклад, в першому сезоні ворог маскував запахи, збиваючи його зі сліду.

Як головні персонажі змінюються в четвертому сезоні?

Вони стають більш зрілими, дорослими. Нюхач в першому і четвертому сезоні - абсолютно різний.

А його колишня дружина? Протягом усіх сезонів Юлія – така стервозна жінка... У її характері з'являться інші фарби?

Юлія – у виконання актриси Маші Аніканової – розкриється в новому сезоні, і мені дуже цікаво, як її сприйматиме глядач. Загалом вона не зміниться, але проявить інші риси свого характеру. І ми дізнаємося, чому вона стала такою.

А що чекає наших закоханих - Віктора та Ірину?

Вони бурхливо висловлюють свої емоції та почуття, і я за них дуже хвилююся. Сам не знаю, вони зможуть бути разом чи ні. Це дивно виглядає, але персонажі часто поводяться самостійно, не так, як я вирішив. Як автор, я маю намір повести героя в певну сторону, але він пручається... І в цій ситуації треба почути його і переписати дії - це відкриє цікаві сюжетні повороти, характер. Тому я сам не знаю, як розвиватимуться стосунки Ірини та Віктора, мені здається, що один з них не готовий до сімейного життя.

Що станеться з Тетяною Воскресенською?

Теж цікава історія. Крапку у стосунках з Нюхачем вона поставила ще в третьому сезоні, але не до кінця. Вони розлучилися та не відпустили один одного... Я прекрасно розумію Тетяну - адже звичайній людині дуже важко бути поруч з Нюхачем, іноді зовсім неможливо.

Чому актор Кирило Кяро вважає, що Нюхач - це ви, Артеме?

У будь-якому персонажі є частина автора - без цього герой не був би живим. Але я б все одно не ставив знак рівності між персонажем і людиною. Напевно, Кирилові, як актору, в першому сезоні потрібен був якісь референс героя - і таким прототипом став я. Але тільки на початку, потім Кирило зрісся зі своїм персонажем. Між іншим, в четвертому сезоні актори - Кирило та Іван Оганесян - ще більш тонко відіграли своїх героїв - їх жарти та й взаємини в цілому.

Ви зняли всі чотири сезони проекту. Який з них був найважчим, непередбачуваним?

Кожен раз мені здається, що наступний сезон буде веселою прогулянкою, але на жаль зйомки - це важка робота. Просто вінчестери в голові так форматуються, що ми забуваємо все погане і з радістю чекаємо на наступні зйомки.

Звідки берете матеріал для закручених злочинів?

Самі злочини і справи ми вигадуємо. Але в спеціальних книжках - посібниках для слідчих - можна знайти дуже цікаві деталі. Наприклад, як вбивство маскують під самогубство. І подібні деталі ми використовуємо в своїх сюжетах.

Коли знімається кіно, обов'язково трапляються якісь непередбачені моменти...

Не люблю такі моменти, але іноді це буває. Розповім один з таких. Ми знімали сцену весілля. За сюжетом, у натовпі гостей Воскресенська бачить Нюхача і дуже дивується. Ми знімали кілька дублів, і мені була потрібна жива реакція актриси Ніни Гогаєвої. У черговому дублі ми з Кирилом помінялися місцями - і замість нього в натовпі з'явився я. І коли Ніна раптом побачила мене – несподівану реакцію грати не довелося (сміється).

Кажуть, знімати дітей і тварин - справжня кара.

В одній із серій у нас йдеться про акваріумних рибок, які раптом вмирають. Так ось: жодна рибка на зйомках не постраждала.

Напевно, за чотири сезони зйомок багато чого відбувалося...

Розумію, про що ви питаєте, але епоха кіношних вигадок вже пішла. Коли актори починали розповідати, як вони загримовані звідкись вийшли, а назустріч їм люди... - такого у нас не було, кажу відразу. Зйомки - процес важкий, але наша група - як одна велика сім'я. Якщо у когось виникають складнощі - то тут же на допомогу приходять люди з іншого департаменту. І все завжди добре завершується, а головне - ніяких потім вигадок.

У новому сезоні були використані рідкісні, дивовижні локації, яким ви пишаєтеся?

Так, Горхолл в Талліні - велика концертна зала, побудована за радянських часів. Звісно, ця будівля не затребувана зараз: невеликому Таллінну не потрібен такий величезний зал. Зараз Горхолл покинутий - а нам якраз потрібно було саме таке місце, в якому стався злочин. Продюсер зі сторони Естонії сказала нам, що ми навряд чи отримаємо дозвіл на зйомки, тому що будівля знаходиться в аварійному стані. У результаті, знімальна група «Нюхача» стала першою, кому дозволили в Горхолл знімати вже після його закриття.

А у Києві є такі локації?

Так, це Київський Палац дітей та юнацтва (колишній Палац піонерів) - місце, де ще ніхто не знімав. Але ми змогли з ними домовитися - вони знають наш серіал, а тепер знайомі з нашою командою.

Артем, плани на п'ятий сезон є у вас?

Поки не можу нічого стверджувати... Після закінчення третього сезону я сказав, що він буде останнім і... помилився. Тому зараз утримаюся від прогнозів: все може бути.

Які у вас відчуття перед прем'єрою?

Я задоволений результатом... Але як пройде фільм, як його сприймуть глядачі, - я не знаю. Це від мене зараз вже не залежить - після виходу серіал починає жити своїм життям. Але незважаючи на труднощі, він вийшов цікавим, цілісним, глибоким. Думаю, що глядачі, які люблять «Нюхача», зможуть у четвертому сезоні і похвилюватися, і відчути задоволення - у цілому, провести насичених 8 годин з улюбленими персонажами.

 

(Опубліковано в «Теленеделе» № 11)