Новини

Київський семінар Стіва Каплана: як правильно «зробити смішно»

Новини
• 26.06.2019

Чому розвиток комедійної історії не мають рухати жарти? Яка різниця між звичайним і комічним героєм? Навіщо письменникам курси імпровізації? Відповіді на ці та багато інших питань про комедію давав у Києві Стів Каплан – голлівудський script-гуру, чий дводенний семінар зібрав близько 100 сценаристів провідних українських студій і телеканалів 

Семінар Стіва Каплана «Шлях КомічногоГероя» відбувся 20 та 21 червня у конференц-залі UNIT.Verse інноваційного парку UNIT.City. Він був організований «FILM.UA Факультет» – освітнім підрозділом компанії Media Resources Management (MRM) – в партнерстві з «Дизель Студіо», лідером на ринку виробництва рейтингових телевізійних проектів: шоу, гумористичних програм, серіалів.

«Раніше ми в «FILM.UA Факультет» організовували багато локальних невеликих освітніх івентів, але цього року змінили концепцію, – відкриваючи семінар, розповіла директор MRM Вікторія Ярмощук. –  Ми вирішили проводити меншу кількість майстер-класів, але при цьому робити так, аби це були справді знакові події із зірковими спікерами. Семінар Стіва – перший у цій лінійці, й надалі на нас з вами чекають не менш цікаві заходи».

Сам Стів почав свій виступ з філософської ноти. «Комедія – це мистецтво казати правду про людей», – процитував він власну фразу, яка вже встигла стати афоризмом. А далі – перейшов безпосередньо до практичних порад: як же цю правду розповідати таким чином, щоб тобі повірили.

Гості семінару – близько 100 сценаристів провідних українських студій і телеканалів – рекомендації Каплана уважно слухали та ретельно конспектували. А як це відбувалося – можна побачити тут, у повному фотозвіт заходу.

Така увага до майстер-класу Каплана закономірна, адже якщо вчитися – то вчитися в кращих, й Стів – однозначно з них.

Він – міжнародний експерт у галузі розробки сценаріїв та виробництва комедійних проектів, що консультує та проводить докторинг сценаріїв для таких компаній, як DreamWorks, Disney, HBOParamount, Touchstoneй багатьох інших. Стів створив театр комедії HBO Workspace, програму для сценаристівHBO New Writers Program, а також став співзасновником і художнім керівником театру Manhattan Punch Line Theatre. Крім того, Каплан викладає в Каліфорнійському університеті Лос-Анджелеса (UCLA), Нью-Йоркському університеті (NYU) та Єльському університеті (Yale), а також – розробив авторські курси сценарної майстерності, з якими їздить по всьому світу. Про те, наскільки Каплан ефективний як викладач, свідчать успіхи його учнів. Так, наприклад, студенти Стіва створювали такі комедійні телехіти як Ugly Betty (в російській адаптації – «Не народися вродливою»), Friends («Друзі»), Sex and the City («Секс у великому місті»), Everybody Loves Raymond (в російській адаптації – «Вороніни»), The Big Bang Theory («Теорія Великого вибуху») та ін.

На київському семінарі Каплан пройшов зі своїми слухачами весь шлях створення й розвитку комічного героя. Або ж – не-героя, як його називає Стів. На його думку, принципова відмінність драматичного та комічного героїв полягає у тому, що комічний герой – недосконалий, але не знає про це. Він зламаний від самого початку, проте діє й живе так, наче з ним все нормально, що й створює можливість для виникнення комічної передумови – якоїсь відносно неможливою ситуації, котра перевертає нормальний світ з ніг на голову та змушує не-героя змінюватися.

Отже, згідно Стіва, перший етап шляху комічного героя – це формування нормального (звичайного) світу та створення комічної передумови. Далі виникає ситуація «Якого біса?!», що виводить не-героя з рівноваги, й реакція на цю ситуацію. Згодом – формування нових зовнішніх соціальних зв'язків і неминучі внутрішні зміни. Потім – розвиток конфлікту, що веде до розриву нових зв'язків та відмотування ситуації назад. І ось нарешті – етап, який Стів називає «Гонитва до фінішу»: остаточна трансформація й особистісне зростання не-героя, завершення його історії та –  обов'язково! –  якась обіцянка кращого світу. «Ми, люди, – завжди про завтра. Ми всі – про надію. І комедія – це про надію», – підкреслює Каплан.

Важлива думка, яку Стів неодноразово повторював протягом усього семінару, полягає в тому, що весь цей шлях повинен природним чином вимальовуватися з характеру персонажа. Не жарти, а саме герой має рухати комедію, – інакше вона стає неправдоподібною та, як назвав це Стів, «жартозалежною». Аби зрозуміти, як це – бачити історію очима свого персонажа, – Каплан рекомендує всім сценаристам, що не мають акторського досвіду, спробувати себе на курсах імпровізації. «Важливо на власному досвіді зрозуміти, що значить бути героєм, персонажем, оскільки писати треба саме з його точки зору», – пояснює він.

Семінар Стіва – це не лише теорія, але й практика. Гості взяли участь у кількох вправах, завдяки яким розробили власні комічні передумови – індивідуально та в групах. Та навіть більше – ті, хто ризикнув публічно представити свою сценарну ідею, отримали від Каплана конкретні рекомендації щодо її вдосконалення, які мають допомогти в реальній роботі.

Втім, можливість повчитися у Стіва Каплана є – точніше, скоро з’явиться, – навіть у тих, хто пропустив його семінар. Адже видавничий підрозділ MRM – «МедіаБук» – в партнерстві з «Дизель Студіо» вже цього року планують вихід перекладу нової книги Стіва «Шлях Комічного Героя». Аби бути серед перших, хто її прочитає, підписуйтесь на оновлення «МедіаБук» і «FILM.UA Факультет» та стежте за нашими новинами – попереду ще багато цікавого!