Новини

Сторінками щоденника Гарета Джонса

Новини
• 22.11.2018

У київській галереї «Лавра» відкрилась виставка «Гарет Джонс. Щоденник», присвячена постаті видатного британського журналіста Гарета Джонса, який першим розповів світові правду про Голодомор 1932-33 років в Україні.

Відвідати експозицію, організовану компаніями FILM.UA Group, Kinorob та AMUSEUM за підтримки Українського культурний фонду,  Українського інституту національної пам’яті та телеканалу “Україна”, можна до 10 грудня 2018 року. Вхід на виставку - вільний.

Гарет Джонс – британській журналіст, який, ризикуючи життям, тричі відвідав радянську Україну в найважчий період її історії. У 1930-1933 роках він побачив голод на власні очі і, не вагаючись, голосно розповів про це світу. Однак світ промовчав, політики Заходу не бажали чути незручну їм історію, а поважні медіа не підтримали журналіста в його боротьбі за правду, продовжуючи публікувати альтернативні новини, народжені у Москві. Проте посіяне Гаретом зерно все ж таки проросло та похитнуло рух тоталітарної машини. Журналістські розслідування Гарета згодом стали підґрунтям для написання алегоричного роману «Колгосп тварин» Джорджа Орвелла.

 

«Історія Гарета Джонса, історія про Голодомор – дуже повчальна. Вона показує, що може статися зі світом, який не хоче бачити зростання зла, що пасивне мовчання, зрештою, може призвести світ до катастрофи. І такою катастрофою стала Друга світова війна, і такою катастрофою стало те, що, не побачивши геноцид українців у 1932-33 роках, світ згодом став свідком геноцидів Другої світової війни. Нам варто зараз пам’ятати про Гарета Джонса, бо Україна знов потребує таких відважних журналістів та особистостей», - зазначив під час відкриття експозиції Володимир В’ятрович, голова «Українського інституту національної пам’яті».

Знайомство з історією Гарета та його щоденниковими записами починається з  мультимедійного меппінга, що демонструє, яким був світ наприкінці 20-х початку 30-х років, та пояснює, чому молодий журналіст вирішив зайнятися таким складним питанням, і що саме він почав писати в своїх щоденниках, які так випадково були знайдені напочатку 90-х років.

«Ми обрали формат говорити про складну і болісну сторінку нашої історії за допомогою візуальних речей, говорити за допомогою документів, фактів та фотографій, і ми дозволили собі сказати про це чесно, не дистанціюючись від емоцій, говорити з тим болем, який ми відчуваємо, - зазначила кураторка проекту Анастасія Гайдукевич-Качуро.Я сподіваюся, що гості виставки відчують наші емоції, та проведуть паралелі із тим, що відбувається сьогодні, що гасло нашої виставки – життя заради правди – залишиться рефреном у кожному, та історія Гарета Джонса надихне й переконає, що не варто опускати руки, навіть коли дуже боляче та немає надії».

Виставка «Гарет Джонс. Щоденник» послідовно викладає історію Гарета Джонса та того, що відбувалось в Україні та світі у 1930-х роках, та дає можливість побачити все очима молодого британського журналіста. Протиставляє факти, наведені у статтях Гарета та його щоденниках тому, що ретранслювали у світ радянські пропагандисти в обличчі Волтера Дюранті – керівника московського бюро газети «Нью-Йорк Таймс», наводить цитати та документи, що підтверджують, що світ знав про зумисний голод в Україні, але мовчав.

Крім того, в рамках виставки представлено мультиплікаційний короткометражний фільм «Голодний дух», що був створений студією «Анімаград» на замовлення Міністерства соціальної політики України. Реліз проекту приурочений до Дня пам'яті жертв Голодомору, що цього року відзначається 24 листопада.

«Я маю надію, що завдяки виставці «Гарет Джонс. Щоденник» люди дізнаються правду. Адже ми багато чуємо про Голокост, яким визнаний світом страшним злочином, але мало хто в світі визнає Голодомор в Україні. І цей проект лише початок нашої роботи», - прокоментував куратор виставки Андрій Качуро.  

Нагадаємо, виставка «Гарет Джонс. Щоденник» стане першим кроком у реалізації масштабного соціально-просвітницького проекту компанії FILM.UA Group, метою якого є популяризація персони Гарета Джонса в Україні та світі.

«Постать Гарета Джонса є дуже важливою і для України і для всього світу, оскільки його історія актуальна й зараз. Ідея масштабного проекту, метою якого є популяризація імені Гарета Джонса та його вкладу в розповсюдження світом правди про Голодомор 1932-33 років в Україні, а також сприяння визнанню Голодомору геноцидом українського народу, у нас народилася під час роботи над історичним трилером «Гарет Джонс» режисерки Аґнєшки Голланд, що створюється спільними зусиллями Польщі, України та Великобританії. Коли ми з колегами почали працювати над фільмом та занурюватися в матеріал, зрозуміли, що багато людей в Україні не знають, хто такий Гарет Джонс. Так робота над стрічкою згодом переросла у великий проект, - розповів продюсер стрічки Єгор Олесов. – У широкий прокат фільм вийде вже наступного року,  потім буде трансляція на каналі “Україна”, а виставка «Гарет Джонс. Щоденник» - наша перша спроба познайомити українців із цією видатною особистістю».

Крім виставки в рамках просвітницького проекту FILM.UA Group планується низка заходів, а саме: встановлення пам’ ятника Гарету Джонсу (2019 рік), перейменування однієї з вулиць Києва на честь Гарета Джонса (2019 рік), міжнародний реліз історичного трилера «Гарет Джонс» режисерки Аґнєшки Голланд (2019 рік), український реліз історичного трилера «Гарет Джонс» (2019 рік) та запровадження Міжнародної журналістської премії ім. Гарета Джонса для представників ЗМІ, які об’єктивно, сміливо та неупереджено, дотримуючись найвищих професійних стандартів, висвітлюють події, що відбуваються в Україні (2020 рік). Генеральний медіа партнер фільму та заходів, що поширюють інформацію про Гарета Джонса, - канал “Україна”.

Також у рамках виставки 23 листопада о 19.30 відбудеться ексклюзивний показ документального фільму «Живі» режисера Сергія Буковського. Після демонстрації стрічки пройде обговорення з її автором, який першим привернув увагу українців до постаті Гарета Джонса та його вкладу в розповсюдження світом правди про Голодомор.

Фільм «Живі» заснований на свідченнях українців, які вижили під час Голодомору в 1932-1933 роках. Спогади людей, що пережили Голодомор, тісно переплетені з щоденниковими записами, котрі робив британський журналіст Гарет Джонс під час поїздки в Україну в березні 33-го року. Картину «Живі» вже побачили глядачі у більше, ніж 20 країнах світу, її було відзначено нагородами на багатьох міжнародних кінофорумах. Прем'єра в Україні відбулась у листопаді 2008 року.

Стежити за спеціальними подіями виставки можна за посиланням.

«Гарет Джонс. Щоденник»

Слоган: Життя заради правди

Офіційний хештег: #зарадиправди

Період проведення: 20 листопада – 10 грудня 2018 рік

Місце проведення: галерея «Лавра» (м. Київ, вул. Лаврська,1)

Часи роботи експозиції: 12.00 – 20.00

Організатори: FILM.UA Group, Kinorob та компанія AMUSEUM

За підтримки: Українського культурний фонду та Українського інституту національної пам’яті

Історичний трилер «Гарет Джонс» режисерки Аґнєшки Голланд

У 2019 році в міжнародний та український широкий прокат вийде історичний трилер «Гарет Джонс» режисерки Аґнєшки Голланд, спільного виробництва Польщі (Film Produkcja), України (FILM.UA Group, Kinorob за підтримки Державного агентства України з питань кіно) та Великобританії (Boy Jones Films).

Це неймовірна реальна історія молодого валлійського журналіста Гарета Джонса, який у 1933 році відправився до Радянського Союзу, щоб викрити та донести до світової спільноти правду про злочини сталінського режиму та Голодомор в Україні. Те, що на перший погляд здавалося звичайним журналістським розслідуванням, перетворилося на смертельно небезпечну подорож, відкриття якої стали підґрунтям для написання алегоричного роману «Колгосп тварин» Джорджа Орвелла.

Режисером стрічки виступила Голова Європейської кіноакадемії, номінантка на премію «Оскар», BAFTA і володарка «Срібного ведмедя» Берлінале 2017 - Аґнєшка Голланд.

У головних ролях: Джеймс Нортон («Війна і мир», «Щаслива долина», «МакМафія») в образі валлійського журналіста Гарета Джонса – головного героя стрічки; Ванесса Кірбі («Корона», «Місія неможлива: Фолаут», «Хоббс і Шоу») - роль британської журналістки Ади Брукс, яка працює у Москві; номінант на премію “Золотий глобус” американський актор Пітер Сарсгаард («Джекі», «Чудова сімка», «Виховання почуттів») - Голова московського бюро The New York Times – Волтер Дюранті.

Крім того, до команди приєдналися британський актор Джозеф Моул («Гра престолів») у ролі Джорджа Орвелла та Кеннет Кренем («Малефісента», «Валькірія»), який зіграв прем’єр-міністра Великобританії часів Першої світової війни Ллойда Джорджа. З українського боку в фільмі взяли участь Яків Ткаченко (“Припутні”), Олег Драч (“Незламна”, “Молитва за гетьмана Мазепу”), Володимир Федорук, Анна Шайдюк, Анастасія Чала та Аліна Ковальська.

У березні 2018 року зйомки фільму відбулися в Україні, далі міжнародна команда працювала в Польщі та Шотландії. Міжнародні й українська прем’єри заплановані на 2019 рік.

Стежити за новинами історичного трилеру “Гарет Джонс” можна за посиланням.

Синопсис: У 1933 році вельський репортер Гарет Джонс шукає свою наступну велику історію. Останні новини приводять його до Москви, де він знайомиться з журналісткою Адою Брукс. Ада відкриває йому очі на «радянську утопію», яка не має нічого спільного з реальністю. І Гарет, попри смертельні погрози, розпочинає своє розслідування. Переховуючись від спецслужб СРСР, крок за кроком він розкриває правду про трагедію українського народу: Голодомор, жорстку цензуру, змову та масові репресії. Саме його викриття згодом стануть підґрунтям для роману «Колгосп тварин» Джорджа Орвелла.

Режисер: Аґнєшка Голланд

Продюсери: Клаудія Смея, Станіслав Дзідзіч, Єгор Олесов, Ангус Ламонт, Андреа Сердару-Барбу

Оператор: Томаш Наумюк

Автор сценарію: Андреа Сердару-Барбул

У ролях: Джеймс Нортон, Ванесса Кірбі, Пітер Сарсгаард, Джозеф Моул, Кеннет Кренем, Яків Ткаченко, Олег Драч, Володимир Федорук, Анна Шайдюк, Анастасія Чала, Аліна Ковальська та інші

Художник по костюмах: Олександра Стазько

Художник-постановник: Гжегож Піонтковський

Композитор: Антоні Комаса-Лазаркевич

Прем’єра в Україні: 2019

Жанр: історичний трилер, драма

Виробництво: Film Produkcja, Kinorob, Boy Jones Films, FILM.UA Group

за підтримки Державного агентства України з питань кіно, а також Польського інституту кінематографії

Тривалість: 110 хв