Новини

Віктор Мірський про бум на локальний контент в Україні в інтерв'ю С21

Медіа про нас
• 16.11.2016

Місцеве виробництво в Україні зростає небаченими темпами, доки телеканали шукають власні ресурси для заповнення прогалин у сітці мовлення, що утворилася внаслідок заборони на російський контент.

З Віктором Мірським, співвласником і генеральним продюсером FILM.UA, розмовляв Ед Уоллер.

Як українські телеканали відреагували на заборону російського продукту?

Після заборони російських серіалів, які займали значну частину ефіру, українські телеканали зіткнулися з однією великою проблемою – їм довелося латати дірки в сітці мовлення, використовуючи власний продукт. Тому обсяги телевиробництва у країні різко збільшилися.

Які виклики та можливості створила ця заборона для українських продюсерів?

Виклик тільки один: потрібно виробляти більше годин контенту, але грошей на ринку для цього недостатньо. Звичайно, це впливає на якість. І українські телеканали, і їхня аудиторія звикли до стандартів виробництва, встановленим завдяки об'єднанню ресурсів двох ринків – Росії та України. Зараз виробляють багато контенту, але не весь він відповідає таким стандартам.

Наприклад, другий сезон нашого серіалу «Нюхач» коштував 500 000 доларів за серію. Після політичних і економічних криз останніх двох років і девальвації національної валюти тепер ми можемо забезпечити такі ж стандарти виробництва приблизно за 250 000 доларів. Тим часом українські телеканали можуть собі дозволити не більше 50 000 доларів за годину контенту. Багато продюсерів були змушені відмовитися від амбітних планів у створенні преміум-контенту і замість цього кинули сили на виробництво великої кількості епізодів за меншу кількість грошей. Це нормально для бізнесу, але шкодить творчим амбіціям.

Що стосується можливостей, то зараз українському ринку потрібно дійсно багато контенту. Тому маленькі компанії та молоді продюсери можуть працювати з найбільшими телеканалами. Замовлення отримати досить легко, якщо ти готовий виконати його оперативно і недорого. Але молодим компаніям, що зростають, це на користь – так у них з'являється шанс проявити себе.

«Лінія світла» – драма про боротьбу людини з релігійними громадами.

Що варто зробити уряду, щоб допомогти українській телевізійній галузі?

Рік тому найбільші українські телеканали і продюсери об'єдналися у групову ініціативу. Ми розробили законопроект, який повинен зацікавити іноземних продюсерів знімати у нас, пропонуючи стандартні податкові пільги та інші стимули, що вже використовуються у багатьох країнах.

Ми знаємо, що у змозі забезпечити високу якість виробництва за відчутно нижчими цінами, ніж у США, Великобританії або Західній Європі, і наш контент це тільки підтверджує. Цей факт разом з рібейтами повинен залучити продюсерів з економічно розвинених країн до нас.

Як змінюється ситуація з правами для незалежних продакшн-компаній в Україні?

Якщо порівняти теперішню ситуацію з докризовим часом, то зараз українські телеканали намагаються отримати у продюсерів більше прав за ті ж гроші. Це зрозуміло, оскільки ринок значно звузився. Тому в кожному випадку ми прагнемо досягнути компромісу.

 

Міні-серіал «Незламна» від FILM.UA

Як налаштовані українські телеканали на міжнародну копродукцію?

Зараз чутно більше розмов, аніж реальних історій успіху. Спільних проектів дуже мало. Проте, я думаю, що ми дуже скоро дізнаємося про нові копродукції з Україною. Сподіваюся, що FILM.UA буде серед перших учасників таких проектів, оскільки ми вкладаємо у це багато зусиль.

Нас не цікавить виключно фінансова участь. Ми готові ризикнути грошима, але хочемо, щоб Україна дійсно була залучена у процес виробництва. Саме такі проекти ми шукаємо і вже активно ведемо переговори з потенційними партнерами. Нам є що запропонувати: економічна криза та потрійна девальвація національної валюти серйозно вплинули на місцеві ціни.

Те, що два роки тому коштувало 100 доларів, тепер можна купити за 30 або 40 і отримати ту ж саму якість. А це реальна економія для наших майбутніх партнерів з копродукції.

Які виклики є у копродукції з точки зору FILM.UA?

Не всі учасники медіаринку цілком розуміють, що відбувається в Україні, а також чи варто їм взагалі вести бізнес з цією країною. З огляду на те, що поки прикладів копродукції мало, іноземні продюсери не впевнені, чи є у нас належна інфраструктура і обладнання, думають, що наші знімальні групи не говорять англійською і тому подібне. Наше завдання – поширювати знання, демонструвати нашу компанію та проекти, щоб показати, що все у нас є і все працює, ми здатні створювати високоякісний контент за скромну винагороду.

Ви можете назвати найпомітніші тренди на українському телебаченні?

Заборона на російські телесеріали створила гострий дефіцит контенту. Тому тепер виробляють контент всі, але це досить дешевий продукт виключно для внутрішнього ринку. Зараз замовляють більше програм в жанрі scripted reality, docureality, observational documentary. Вартість їх виробництва нижча і часу на нього потрібно менше.

У детективної драми «Контакт» є перспективи стати міжнародним форматом.

Які жанри в Україні зараз популярні, а які – ні?

Економічні та політичні кризи значно вплинули на економіку. Абсолютно природно, що єдині гравці, що залишилися на ринку – це найбільші мовники. Ні в кабельних телеканалів, ні у VoD-платформ немає достатніх фінансових ресурсів для незалежного виробництва. Цей факт і керує попитом на жанри. Як і у всьому світі, великі безкоштовні канали повинні мати найбільшу аудиторію, тому складні та нестандартні проекти у них непопулярні.

У нас немає власного HBO або Netflix, тому в цілому можна сказати, що легкі для сприйняття мелодрами, комедії та детективи – у фаворі безкоштовних телеканалів.

Які телепроекти у FILM.UA на стадії розробки та виробництва?

Ми виробляємо багато контенту. Зараз на різних етапах розробки знаходиться до 30 проектів. Основні зусилля ми зосереджуємо на преміум-контенті з потенціалом міжнародних продажів. Нещодавно почали знімати третій сезон «Нюхача» – одного з найуспішніших наших серіалів.

Ще один важливий для нас проект – «Контакт». Такі драматичні серіали з науково-фантастичним підґрунтям рідко зустрічаються в нашому регіоні, але мають великий попит у всьому світі, тому у нас оптимістичні прогнози щодо перспектив продажу формату.

Черговий серіал, який ми створили для міжнародного ринку – «Лінія світла», присвячений релігійним громадам, адже ця тема актуальна для всього світу. Обидва серіали зараз знаходяться на етапі виробництва.

Серіал «Червона королева» став дуже популярним на Amazon

Які у FILM.UA міжнародні плани?

Ми весь час рухаємося до своєї основної мети – вивести український контент на міжнародний ринок. «Нюхач» прорубав нам вікно у світ. У жовтні на японському телеканалі NHK відбулася прем'єра локального рімейку серіалу. За нею підуть й інші країни.

У липні наш новий проект «Червона королева» увійшов в топ-100 програм місяця на Amazon. В бібліотеці Amazon – кілька тисяч серіалів, включаючи продукт американських мейджорів, BBC, ITV, Gaumont і Canal +, тому для неангломовного серіалу з субтитрами потрапити в топ-100 – серйозне досягнення. На Festival de la Fiction TV 2016 у Франції наш міні-серіал «Незламна» вийшов у фінал європейського конкурсу. Ці історії успіху підтримують нашу віру в те, що ми рухаємося у правильному напрямку.

Ми також розглядаємо участь в англомовних копродукціях і вже самі розробляємо кілька проектів такого типу, але відкриті й до інших пропозицій. Повторюю: ми готові ризикувати, але наша головна умова – активна участь України й українських ТВ-професіоналів у таких проектах. Ми сповнені енергії та віримо у власні можливості.

Ед Уоллер